Varikosel

Testisin toplardamarlarında varis şeklinde genişleme olmasıdır. Bu genişlemiş damarlar ilerlemiş olgularda testisleri barındıran torba (skrotum) cildinin altından mor renkli varis paketleri olarak görülebilir ve elle farkedilebilir hale gelebilir.

Erkeklerin %15-20’ sinde bulunur, çocuk sahibi olamama sorunu yaşayan erkeklerin ise %40’ında vardır.

Genellikle solda bulunur. Bunun nedeni, sol testisin toplardamar yapısının anatomik özelliğinin farklı olmasındandır.

Belirtiler-Bulgular ve Teşhis

Varikoseli olan erkeklerin çoğunda hiçbir şikayet yoktur. Ayakta fazla kalınca ya da fiziksel aktiviteler sonrası artan ağrı olabilir. Bu ağrı, testis ve kasıkta ağırlık asılmışçasına hissedilen künt vasıflı bir ağrıdır.
Çocuk sahibi olamama nedeni ile yapılan değerlendirmeler esnasında da fizik muayene ile ya da ultrasonografi ile farkedilebilir. Varikoseli objektif olarak teşhis etmek ve derecesini bilmek için renkli Doppler ultrasonografi yapılır.

Sperm analizi ile testisin sperm üretme fonksiyonu üzerine olan olumsuz etkileri hakkında fikir sahibi olunabilir.

Çok erken yaşlarda ve çok geç yaşlarda görülen, ani başlayan varikosel olgularında ve sağ testiste çok ileri boyutlara ulaşan olgularda testis toplardamarlarının kan akışına engel olabilecek başka muhtemel durumları (karın içinde kitle, böbrekte kitle gibi) ekarte etmek amacı ile batın ultrasonografisi istenebilir.

Tedavi

Varikosel testis çevresinde ısı artışına yol açarak testisin sperm üretme fonksiyonunu olumsuz olarak etkiler. Çocuk sahibi olamama (infertilite) nedeni ile başvuran erkeklerde spermiogram sonucu, testisin renkli Doppler ultrasonografisi ve fizik muayene bulguları eşliğinde varikosel için operasyon kararı verilebilir (varikoselektomi). Bu operasyondan çocuk sahibi olmak adına göreceğiniz muhtemel yarar hakkında operasyon öncesinde hekiminizden mutlaka bilgi almanız gerekir.

İnfertilite dışında bir diğer operasyon gereği ağrıdır. Son olarak, puberte sonrası erkek çocuklarda (adölesanlarda) görülen varikosel için yapılan takip sonrası testis boyutunda gelişme geriliği görülüyorsa operasyon yararlıdır.

Operasyon kasık bölgesine yapılan yaklaşık 3-4 cm lik bir kesiden testis toplardamarlarına ulaşılarak bölgesel ya da genel anestezi altında yapılır. Operasyon sonrası aynı gün evinize gidebilirsiniz, ancak birkaç gün istirahat etmek gereklidir.

Yorum yapın