Prostat Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Prostat kanseri belirtileri, hastalığın ilerlemesiyle birlikte ortaya çıkar. Prostat kanseri, erken evrede iken hiçbir belirti vermeyen ve sinsice ilerleyen bir hastalıktır. Hastalık, prostat bezinde bulunan hücrelerin kontrolsüz bir şekilde çoğalması sonucu ortaya çıkar. Çoğalan bu kanser hücreleri öncelikle prostat bezini istila eder. Çoğalmaya devam eden kanser hücreleri, bir süre sonra prostatı çevreleyen kabuğun dışına çıkarak prostat çevresindeki dokulara yayılır. Kanser hücrelerinin kan ve lenf damarlarına geçmesiyle birlikte hastalık, lenf bezleri, kemikler ve akciğerler gibi uzak organlara da sıçrar.

Prostat Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Prostat kanserinin belirtileri, hastalığın evresine göre değişir. Hastalığın erken evresinde hiçbir belirti görülmez. Bu evrede hastalığın anlaşılması, genellikle kontrol amaçlı yapılan prostat muayenesi ve kan PSA testinin yüksek çıkmasıyla olur. Prostat muayenesi üroloji uzmanı tarafından yapılır. Prostat kanserinde, parmakla makattan yapılan prostat muayenesinde, prostat bezinde sertlik ya da sert alanlar hissedilir. Kan PSA testinde PSA değeri normalden yüksek çıkabilir, ancak bu şart değildir.

Prostat kanseri belirtileri arasında, idrar yapmada zorlanma, idrar akım hızında zayıflama, menide kan görülmesi, idrarda kan görülmesi, boşalma sırasında ağrı, kasık bölgesinde ağrı, bel ağrısı, kemik ağrıları ve sertleşme bozukluğu bulunur.

Prostat kanseri ile iyi huylu prostat büyümesi birbirinden farklı iki hastalıktır. Bu iki hastalığın oluş nedenleri, neden olduğu belirtiler ve tedavileri birbirinden tamamen farklıdır. İyi huylu prostat büyümesi, prostatın ortasından geçen idrar kanalının hemen etrafında bulunan hücrelerden köken alır. Bu yüzden idrar yapma ile ilgili şikâyetler daha erken dönemde ortaya çıkar. Prostat kanseri ise,  prostatın merkezden uzak olan, kabuğa yakın bölgesinden kaynaklanır. Bundan dolayı prostat kanserinde işeme zorluğu gibi işeme ile ilgili şikayetler daha geç dönemde görülür.

Prostat kanseri belirtileri şöyle sıralanabilir;

  • Kan PSA değerinde yükselme (Şart değildir, PSA değeri normal de olabilir)
  • Prostat muayenesinde şüpheli bulgular
  • İdrar yapmada zorluk
  • İdrar akış hızında düşme
  • Menide kan görülmesi
  • Kanlı idrar
  • Boşalma sırasında ağrı olması
  • Bel ağrısı
  • Kemik ağrıları
  • Sertleşme bozukluğu

Özetle;

Prostat kanseri sinsi seyreden bir hastalıktır. Erken dönemde hiçbir belirti vermez. Ancak hastalık ilerlediğinde idrar yapmada zorlanma, kanlı meni, bel ağrısı gibi bir takım belirtiler ortaya çıkar. Fakat bu durumda hastalık ilerlemiş olduğu için, tedavisi zorlaşır ve tamamen tedavi edilemez. Bu yüzden birinci derece akrabalarında prostat kanseri olanlar 40, olmayanlar 50 yaşından sonra, hiçbir şikayeti olmasa bile yılda bir kez, mutlaka bir üroloji doktoruna gitmeli, prostat muayenesi ve kan PSA testi yaptırmalıdır.

Yorum yapın