Prostat büyümesinin tedavisi için HOLEP

Prostatın holmium lazer kullanılarak çıkarılması anlamına gelen İngilizce sözcükler grubunun ilk harflerinden oluşan HOLEP, prostat büyümesinin cerrahi tedavisinde  kullanılmaya başlanan yeni bir yöntemdir. Üretradan ( alt idrar kanalından ) girilerek idrar akışını tıkayan prostatın lazer enerjisi yardımı ile çıkarılması şeklinde yapılır. Prostat bezinin içeri doğru büyüyen etli kısmı yatağından ayrılarak mesane içine atılır. Daha sonra başka bir alet yardımı ile bu prostat parçaları küçük parçacıklar haline getirilir ve dışarı alınır.

Temel mantık açısından açık prostat ameliyatına benzer bir yöntemdir ama vücuda kesi yapılmadan işlem bitirilir. Özellikle büyük hacimlere ulaşan prostat büyümelerinde ve kanama problemi olan hastalarda çok iyi bir seçenektir.

Bu yöntem, prostat büyümesi sorunu yaşayan erkeklerde uzun süre kalıcı bir çözüm sağlamakla kalmaz, aynı zamanda çıkarılan dokuların patolojik olarak değerlendirmesine de imkan sağlar ve varsa prostat kanseri teşhisini de engellemez. İyileşme dönemi diğer cerrahi yöntemlere nazaran daha hızlıdır.

Yorum yapın