Peygamber Sünneti

Hipospadias Nedir ?

Penisin ve idrar kanalının doğumsal bir gelişme kusurudur. İdrar yolunun son kısmı olan üretranın dışa açılan deliğinin normal yerinde değil, penisin alt yüzünde herhangi bir yerde olmasıdır. Halk arasında ‘peygamber sünnetli’ ya da ‘yarım sünnetli’ olarak da bilinen bu durum yaklaşık 300 erkek bebekten birinde karşımıza çıkmaktadır. İdrar kesesinden sonraki idrar kanalının yani üretranın anne karnında iken gelişimini tamamlayamaması nedeni ile oluşmaktdır. Kanalın gelişme duraksamasının çok erken olduğu durumlarda idrar deliği makata yakın veya torba (skrotum) üzerinde dahi olabilmektedir. Ancak çoğu hipospadiaslı çocukta idrar deliği penis üzerinde, penisin alt yüzeyinde uca yakın bir yere yerleşiktir.
Hipospadiaslı çocuklarda idrar deliğinin dar olması nedeni ile idrar yapma sorunları ve ileriki dönemlerde rahat cinsel ilişki kuramama sorunu olabilir. Hipospadiası olanlarda penisin sertleşme esnasında aşağı doğru çengel şeklinde kıvrılması sık rastlanan bir durumdur ve bu yüzden işeme problemleri haricinde ileri yaşlarda cinsel ilişki açısından da ciddi sorunlara neden olabilir.

 

Teşhis

Penis ve idrar kanalı açıklığının normal olmaması çoğu zaman anne baba tarafından doğumdan itibaren farkedilir. Ancak sünnet derisinin penis ucunu örttüğü durumlarda sünnet derisi geriye tam sıyrılmadan farkedilmeyebilir. Hipospadiasın üroloji uzmanı tarafından yapılan fizik muayene ile görülmesi dışında teşhis için genellikle başka bir teste gerek duyulmaz. Ancak çok ciddi hipospadiaslarda yani idrar deliğinin testisleri taşıyan torba üzerinde ya da makata yakın olarak oluşması durumunda çocuğun genetik ve hormon yapısının mutlaka değerlendirilmesi gereklidir.

Tedavi

Hipospadiasın tek tedavisi cerrahidir. Cerrahi olarak hipospadiasın onarımı ile ilgili çok fazla sayıda yöntem kullanılmak ile beraber her olgu için uygun olan bir yöntemin seçimi başarı şansını arttıracaktır. Yapılacak ameliyatlardayeni kanal oluşturmada sünnet derisi de kullanılabileceği için hipospadiaslı çocuklar kesinlikle sünnet ettirilmemelidir.

Yorum yapın